diyet, diyetler, ücretsiz diyet


Bölgesel Yağlardan Kurtulma Önerileri

Hepimizin vücudunda sorunlu, incelmesi biraz daha zor olan ve yağların yoğun olarak toplandığı bazı bölgeler vardır. Bu bölgeler kişiden kişiye farklılık gösterir; kalça, bel çevresi ya da bacaklar sorunlu olabilir. Bu fazlalıklardan diyet ya da egzersiz yapar.

YAĞLI BÖLGE 1: ÖDEM / ŞİŞLİK

Zayıflarken amaç sadece iyi görünmek değil aynı zamanda bu bölgelerimizle bağlantılı olabilecek hastalıkları da engellemek olmalıdır. Şimdi, bu toplanma genelde adet dönemi öncesinde vücudun ödem tutmasının bir sonucu olduğu konusunda birleşiyorlar. Ayak parmağınıza baskı şişlik olup olmadığım kontrol edebilirsiniz. Eğer geriliyorsa şişkinlik var demektir, hafif bir çöküntü oluyorsa sorun yoktur. Bazen şişmiş ayak bilekleri kalp hastalıklarının, böbrek yetersizliğinin ya da kan pıhtılaşmasının bir işareti olabilir.

Kurtulun: Günde iki kere karahindiba çayı içerek vücudunuzda biriken ödemden rahatça kurtulabilirsiniz. Bir de şu egzersizi yapmayı deneyebilirsiniz. Ayaktayken, ayak parmaklarınızın ucuna yükselin ve birkaç saniye durun, sonra topuklarınızın üstüne inin ve sadece topuklarınızın üstünde birkaç saniye durun. Bunu günde 10-15 dakika yapmanız ayak bileğinizi kısa sürede rahatlatacaktır.

YAĞLI BÖLGE 2: İÇ ORGANLARINIZ

34-36 bedensiniz ve görünürde hiç fazla kilonuz yok. Ancak vücudunuzun içi, yani iç organlarınız yine de yağlı olabilir. Nasıl mı? Egzersiz yapmadığınız, çok yağlı yiyecekler tükettiğiniz ya da gereğinden fazla şeker aldığınız için (unutmayın ki vücudumuz şekeri yağ olarak depolar) iç organlarınızda yağ birikmesi olabilir ve bu da uzun vadede diyabet hastası olmanıza yol açabilir.

Kurtulun: Yemek yerken ya da bir şeyler atıştırırken, çok yağlı, şekerli yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durun ve bunlar yerine tercihinizi doymamış yağ içeren gıdalardan yana kullanın.

YAĞLI BÖLGE 3 KALÇA

Eğer sürekli masa başında olmanızı gerektiren monoton bir işiniz varsa, gün boyu bilgisayarınızın karşısında oturuyor ve yeterince hareket edemiyorsanız, vücudunuz yağları kalça bölgesinde depolamaya eğilimli olabilir.

Kurtulun: Öğle tatilinde kısa bir yürüyüşe çıkın, yakınlardaki mağazaların vitrinlerine bakmanız bile işe yarayabilir. Duşta özel fırçalarla, vücudunuzu ayak bileklerinizden başlayarak kalbinize doğru fırçalamayı deneyin. Bu işlem kan dolaşımınızı hızlandıracak, böylelikle bütün gün masa başında oturmanızın olumsuz etkilerini de azaltmış olacaksınız. Bu işlem vücudunuzdaki ölü derileri atıp, yeni hücre oluşumunu hızlandırdığından selülit oluşumunu da yavaşlatıyor.

YAĞLI BÖLGE 4 KOLLAR

Düzgün bir vücuda sahip olsanız bile kollarınızın altında yağ hücreleri toplandıysa önlem almanız gerekebilir. Bu bölgelerde kilo toplanmasının sebebi çoğunlukla genetik olmakla beraber, bazen de o bölgeyi hiç çalıştırmamanız olabilir. Yapılan dengesiz diyetler de bu bölgelerde yağların toplanmasını tetikler.

Kurtulun: Uyguladığınız diyette zararlı yağların olmamasına dikkat edin. Tabii bu arada faydalı yağları tüketmeyi de ihmal etmeyin. Diyet yapanların çoğunlukla yaptıkları hatalardan biri de budur. Günlük diyetinizde omega 3 bakımından zengin olan besinleri -ton balığı ya da somon balığı gibi- bolca tüketmekten çekinmeyin. Çözüm olarak çok ağır olmayan iki ağırlıkla, arka kol kaslarınızı çalıştıracak bir egzersiz yapmayı deneyin. Eğer ağırlık bulamıyorsanız içi dolu birer litrelik su şişelerini de bu egzersizi yapmak için kullanabilirsiniz

YAĞLI BÖLGE 5 GÖĞÜSLER

Fazlalıklarımız sonunda istediğimiz bir bölgede toplandılar. Fakat hemen sevinmeyin çünkü bu, sadece adet döneminizin geciktiğinin habercisi olabilir. Buna ek olarak, fazla alkol ve sigara tüketiminin de bir göstergesi olabilir. Göğüslerde toplanan yağların bir başka yansıması da o bölgeye golf topu görünümü vermeleridir, Bunun nedeni uzmanlar tarafından karaciğerlerin toksik maddeler sebebiyle tıkanması olarak açıklanıyor.

Kurtulun: Günlük yaşamınızda daha az sigara ve alkol tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz, işe beslenme stilinizi değiştirmekle başlayabilirsiniz. Ne kadar sıklıkla ve çok alkol tüketirseniz, metabolizmanız da bir o kadar yavaşlar. Sizin için, sağlıklı bir yaşam ve alkol arasında bir seçim yapma vakti çoktan gelmiş demektir.

KARIN

Kadınlar genellikle yağların karın bölgesinde toplanmasından şikayet ederler. Bu bölgede yağ birikmesinin başlıca sebepleri ise şunlardır. Östrojen, yağ depolanan enzimleri harekete geçirir. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlar bu bölgede yağ depolamaya daha meyilli bir vücuda sahip olurlar. Ayrıca kan şekeri değerlerinizinde beklenmedik bir seviyede çıkması size önemli bir uyarı niteliğinde olabilir.

Kurtulun: Sağlıklı beslenerek, içki kullanıyorsanız azaltarak kan şekerinizi normal bir seviyeye çıkarabilirsiniz. Karın bölgesinde yağlanma diabet, yüksek kan basıncının ya da kalpte gelişebilecek herhangi ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabili. Check-up yaptırmanız yararlı olabilir.

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s%d bloggers like this: